Umelci deťom - Tárajko a Popletajka

Mnohí umelci sa zhodnú na tom, že deti sú síce náročnejšie publikum, ale o to vďačnejšie a prirodzenejšie. Malého diváka nie je jednoduché zaujať.

Najkrajšie je však to, že existuje mnoho umelcov, ktorí majú dostatok trpezlivosti a najmä lásky k deťom. Lásky je až toľko, že im venujú svoju tvorbu. Aké rozprávkové postavičky poznáte? Ak ste rodičia, pravdepodobne mnoho. Za každou rozprávkou je skupina hercov alebo jednotlivec. Mnohí rodičia nepoznajú život hercov a ich príbehy. Možno na škodu. Teraz si môžete prečítať viac o obľúbenej dvojici Tárajko a Popletajka.

Najskôr skúsime niečo o sebe povedať. Kto je Tárajko a Popletajka? Stručne o nás.

Sme manželský pár. Voláme sa Robert (Tárajko) a Lucia (Popletajka),  pochádzame z východného Slovenska priamo spod Tatier. Divadelným predstaveniam sa venujeme už viac ako 3 roky a naše prvé veľmi úspešné divadelné predstavenie sa volá Tárajko a Popletajka, cestovanie Z Rozprávky Do Rozprávky.

Ako sme sa dostali k tvorbe pre deti?

Píše Popletajka: K deťom som mala vždy blízko, nakoľko som vyštudovala SPgS- predškolská pedagogika.
Pani učiteľkou som byť nestihla, keďže sa nám hneď po ukončení môjho štúdia na vysokej škole narodila krásna dcérka Viktória, ktorá má dnes už 6 rokov. O 3 roky neskôr dostala Viktória ako darček bračeka Robka. Narodením detičiek sme odštartovali kolobeh výchovy, básničiek, pesničiek a rozprávok. Pomaly sme sa začali vciťovať do hláv a myslenia detí. Dnes prežívame všetky radosti aj starosti spolu s detičkami naplno.

Píše Tárajko: K tvorbe pre deti nás „nakopli“ naše vlastné deti. Začali sme sledovať tvorbu pre deti na Slovensku, rozprávky, pesničky a keď sme zistili, čo na Slovensku chýba, začali sme vlastnú tvorbu.
Mojím cieľom na začiatku organizovania predstavení bola propagácia vlastných firemných aktivít spojených s výrobou či prenájmom maskotov a rozprávkových postavičiek. Až neskôr, keď sme zistili, že naše predstavenia majú veľký úspech u detí aj u rodičov, začalo sa naše veľké dobrodružné cestovanie Z Rozprávky Do Rozprávky.

Najväčšou inšpiráciou sú Tárajkovi a Popletajke ich vlastné deti.

Kde berieme inšpiráciu pre svoje predstavenia, príbehy, rozprávky a kto je za celým procesom?

Píše Popletajka: Ako som spomínala, inšpirujú nás hlavne naše deti, ale aj aktuálne rozprávky vysielané v televízií či novinky na youtube. Organizácií podujatí a predstavení sa venujeme už dlhšie vďaka našej eventovej a pracovnej agentúre. Máme okolo seba skvelý tím špecialistov. Dali sme hlavy dokopy a vzniklo Rozprávkovo, naša úvodná pieseň a celé divadelné predstavenie. A postupne aj všetky ďalšie predstavenia a obsah, ktorý si môžete pozrieť na našom Youtube alebo osobne na predstavení.

Píše Tárajko: Hlavnou inšpiráciou je moja skvelá rodina, predovšetkým deti. Pri spoločných hrách vymýšľame bláznivé príbehy a tie najlepšie neskôr upravujeme pre potreby našich divadelných predstavení. Snažíme sa deťom prinášať tie najaktuálnejšie rozprávky s ich obľúbenými rozprávkovými postavičkami spojené do jedného divadelného predstavenia.

Okrem nás dvoch a našej rodiny nám finálnu podobu nášho predstavenia pomáha dotvárať náš rodinný priateľ, skvelý zvukár, rekvizitár, scénograf aj pyrotechnik v jednej osobe, Dj Djoopo z Popradu.

Čo môžu detičky a rodičia u Tárajka a Popletajky nájsť, vidieť, zažiť?

Píše Popletajka: Detičky s Tárajkom a Popletajkou slovo nuda nepoznajú. Počas divadelného predstavenia spolu tancujeme, spieváme pesničky a recitujeme. Počas vystúpenia si s nami môžete zaspievať a zarecitovať. V čom sa odlišujeme od ostatných? Veľké plus sú pre nás rozprávkové postavičky – maskoti, ktorí sú veľmi aktuální. Zážitok Vám určite ostane vo vašich hlavách a v srdiečkach.

Píše Tárajko: Naše divadelné predstavenia sú unikátne, pretože v nich vystupuje množstvo obľúbených rozprávkových postavičiek v reálnej podobe. Počas predstavenia sa zjavia síce len na chvíľu, zatancujú či zabavia sa s deťmi, ale na konci sú k dispozícií pre všetky detičky. Veľmi radi sa fotíme s detičkami a rodičmi. Do predstavení sme zakomponovali množstvo pyrotechnických efektov (ohne, konfety, lietajúce stuhy, bublinky a podobne) s cieľom zintenzívniť zážitok detí a dospelých.
Snažíme sa prinášať ľuďom na Slovensku iný, nový formát interaktívneho a zábavného divadelného predstavenia, ktoré bude baviť rovnako detičky aj rodičov.

Aké je naše poslanie? Aké máme úmysly a plány do budúcna?

Píše Popletajka: Chceme, aby každé dieťa vedelo, že najväčším pokladom v živote je rodina. Tatik, mamička, súrodenci, dedko, babička. Je to to najvzácnejšie, čo máme. Je to dôležité pripomínať detičkám a aj dospelým. Chceme, aby bol na celom svete mier, pokoj, láska. Podporujeme detičky k pekným a dobrosrdečným činom, zatiaľ cez divadelné predstavenia a v budúcnosti budeme podporovať aj cez náš obsah na Youtube.

Píše Tárajko: Chceme dávať detičkám a rodičom dôvody na úsmev a zábavu. Máme v pláne vzdelávať, natáčať náučné videá, podporovať dobro v spoločnosti. Naďalej budeme aktívne tvoriť divadelné predstavenia. Plánujeme natočiť nové CDčko a DVDčko. Všetky detičky si budú môcť spievať pesničky a šikovné ručičky budú môcť kresliť, majstrovať a hrať na hudobné nástroje spolu s nami. Veľmi sa tešíme! Projekt Tárajko a Popletajka nás napĺňa a robí šťastnejšími.

 

 

Ďakujeme, že ste s nami.